top of page

מהו מסחר בחוזים עתידיים?

חוזים עתידיים הם מכשירים פיננסיים אשר נסחרים בבורסה. משמעות החוזים היא התחייבות עתידית לבצע רכישה, כאשר כל ההחלטות לגבי אופי הרכישה ולגבי גובהה נקבעים מראש, אך ביום חתימת החוזה לא מתבצע תשלום.
במועד מסירת הנכס או הסחורה העתידי משלם הקונה למוכר את המחיר הנקוב בחוזה, והמוכר מספק לקונה את הנכס הפיננסי או הסחורה. ברוב המקרים ההתחשבנות הנה כספית בלבד.
רוכש חוזה עתידי הוא LONG בחוזה ומוכר חוזה הוא SHORT בחוזה.


קיימים שני סוגים של חוזים עתידיים:

חוזי FORWARD

חוזה אקדמה הוא חוזה שבו התחייבות לקנות או למכור נכס מסוים, בכמות מסוימת, בתאריך מסוים, במחיר מסוים. חוזי אקדמה נפוצים בעיקר על מטבעות ושערי ריבית והם חוזים ספציפיים הנחתמים בדרך כלל בין לקוח למתווך פיננסי ומרביתם אינם סחירים.

חוזי FUTURE

התחייבות לקנות או למכור נכס מסוים, בכמות מסוימת, בתאריך מסוים, במחיר מסוים. חוזי FUTURE הם חוזים  סטנדרטיים כלומר חוזים בהיקף אחיד לתאריכים מסוימים ובמוצר מסוים הנסחרים בבורסות. ישנם חוזים על מטבעות, מדדים וסחורות. בהסכמים מסוג זה חייבים שני הצדדים להפקיד בטחונות (MARGIN) אצל הברוקר שלהם, המתחייב כלפי המסלקה. בסוף כל יום מסחר רווחים והפסדים נזקפים לזכות כל לקוח או לחובתו. ההתחשבנות הנה יומית בשיטת MARK TO MARKET. אם רמת הביטחונות יורדת מתחת למינימום שנקבע מראש על הלקוח להוסיף בטחונות חדשים, אחרת הברוקר חייב למכור את כל התחייבויותיו בשוק העתידי או את חלקן כדי שרמת הביטחונות תהיה מספקת.
 

מדוע קיים מסחר בחוזים עתידיים?

ניקח דוגמא משוק הסחורות. השוק מוכיח פעם אחר פעם כי תנודתיות מחירי הסחורות משפיעה על מחירי המוצרים בפועל. הדבר נכון למעשה בכל תחום – ממוצרי הצריכה הקטנים ביותר (מזון) ועד למוצרים היקרים. החוזה העתידי מאפשר לקבוע את המחיר של מוצר ומשמש מעין הצמדה והגנה מפני התנודתיות של המחירים. מסחר זה מגן הן על היצרנים והן על הצרכנים. בנוסף יכול לשמש גם כהגנה מפני אינפלציה.
 

 

היתרונות של מסחר מסוג זה עבור הסוחרים

 
מכיוון שאיננו יודעים בוודאות איזו השקעה תניב רווח ומתי המחקרים מצביעים על כך שכדי להשיג תשואה בתיק השקעות יש צורך לפזר את תחומי ההשקעה. אחת הדרכים הטובות לעשות זאת היא על ידי השקעה בסחורות אשר יוצר בידול משוק המניות והאג"ח. מחקרים מראים שהשקעה שכזו יכולה להגן על תיק ההשקעות כולו וממליצים שתהווה כ 10 אחוזים ממנו.
כדי להצליח להרוויח כסף ממסחר בחוזים עתידיים, חשוב להבין את משמעותם ולהתייחס לכל סחורה באופן ספציפי, תוך הבנה מה יכול להשפיע על השווי שלה. יש שמדמים מסחר מסוג זה לחיזוי, וככל שכמות הידע גדולה יותר – קל יותר לחזות את העתיד לבוא.
 

​מדוע כדאי לבצע את המסחר דרך בית השקעות?

עולם המסחר בסחורות שונה מעולם המסחר באג"ח ובתעודות סל. כל סחורה מושפעת מגורמים המיוחדים לה ולכן אי אפשר לקבל את התמונה המלאה רק דרך מדד הסחורות, אלא יש צורך להבין מה משפיע עליה, כשהגורמים המשפיעים יכולים להיות כלל עולמיים. מנהל השקעות המומחה בתחום זה יהיה עם אצבע על הדופק ויעקוב אחר מקורות המידע הרלוונטיים והגורמים המשפיעים. זו הסיבה בעטיה מומלץ לבצע השקעה מסוג זה בעזרת בית השקעות מומחה בתחום.

בית השקעות ששם דגש על השקעה בסחורות עם ניסיון של מעל 35 שנה הוא בית ההשקעות קוסמסטוק טריידינג. בית ההשקעות מכיר את תחום המסחר בחוזים עתידיים ומעסיק מנהלי השקעות שתפקידם הוא בין היתר לעקוב אחר השינויים העולמיים, שיכולים להשפיע על תיקי המשקיעים. כל זאת תוך הקפדה על שקיפות מלאה ועל התאמת המסחר לאופי האישי של כל משקיע.

 

לייעוץ מקצועי התקשרו אלינו: 03-610-9880. בקרו גם באתר ובדף הפייסבוק שלנו: 

  • Facebook - Black Circle
bottom of page